Spacerem przez historię. Poznajemy przeszłość Chełmińskiego Przedmieścia
W imieniu stowarzyszenia „Chełmińskie Przedmieście Tu Mieszkam” serdecznie zapraszamy na wrześniowe spacery historyczne po Chełmionce.
8 września 2024 w godzinach 10:00-12:00 : Kaci, wojskowi, balony i wodociągi, czyli tym szlakiem jeszcze nie szliśmy; Miejsce zbiórki: Szosa Chełmińska 75 (parking obok boiska MOSIR do hokeja na trawie)
Motywy przewodnie: Rakarnia (a wcześniej podmiejska siedziba kata), Miejsce po hali balonowej, Rudelka (las posadzony w XIX wieku przez radnego Hepnera, a także znajdująca się na wzniesieniu dawne centrum łączności) Stacja pomp Nowe Bielany (Kopernikański Ośrodek Integracji), miejsce po Wiesiołkach (dawnej górze straceń), Willa Płockiego (CAL), tor do Czarnowa, Stacja pomp Stare Bielany.
Miejsce zbiórki: Szosa Chełmińska 75 (parking obok boiska MOSIR do hokeja na trawie)
Prowadzenie: Anna Zglińska/Szymon Spandowski
22 września 2024 w godzinach 11:00-14:00 : Kozackie Góry, Działki Józefa, Borowiacka – szlakiem budownictwa ekonomicznego w okręgu „Chełmińskie”
Motywy przewodnie: Czy Kozacka Góra była jedna, a może dwie? Skąd wzięły się działki św. Józefa? Dlaczego domy przy Borowiackiej wyglądają tak podobnie do siebie? Gdzie w Toruniu znajdował się najstarszy ogród działkowy? I co zrobić, żeby w końcu mieszkania w Polsce były tanie, dostępne i wygodne, a ludzie coraz bogatsi i zdrowsi? Czy da się żyć dobrze w Toruniu bez kredytu na mieszkanie? Na te wszystkie pytania odpowiedzi zna historia Torunia, po której oprowadzi Anna Zglińska.
Miejsce zbiórki: Rondo Ulatowskiego ( skrzyżowanie ulic Żwirki i Wigury/Legionów)
Prowadzenie: Anna Zglińska/Szymon Spandowski
28 września 2024 w godzinach 11:00-14:00 : Zwiedzanie stacji pomp Stare Bielany
Motywy przewodnie: Zapraszamy do odkrywania tajemnic najstarszego w mieście, ale wciąż działającego zakładu – bielańskiej stacji pomp. Ten należący do Toruńskich Wodociągów kompleks budynków komunalnych oddano do użytku równo 130 lat temu. Podczas trzygodzinnego zwiedzania poznamy nie tylko poszczególne elementy skomplikowanego systemu składającego się z pomp, rur i zbiorników, ale także obejrzymy jedno z najpiękniejszych w mieście założeń urbanistycznych, z parkiem, stawem i niewielkim rodzinnym cmentarzem. Opowiemy też o prawie 700-letniej historii zaopatrywania miasta w wodę. Dodatkowo zapraszamy do zwiedzenia Muzeum Techniki i Inżynierii Komunalnej. Podsumowaniem wycieczki będzie możliwość podziwiania panoramy miasta z fortecznego punktu obserwacyjnego, umieszczonego na szczycie wodociągowej wieży wodnej, nad zbiornikiem mieszczącym kiedyś 400 ton wody.
Uwaga: ze względu na ograniczoną ilość miejsc (40) prosimy o zapisy pod telefonem: 500484458
Miejsce zbiórki: parking na Wodociągach przy św. Józefa(tuż za bramą główną)
Prowadzenie: Adam Kowallkowski
więcej o projekcie: Spacerem przez historię. Poznajemy przeszłość Chełmińskiego Przedmieścia — Stowarzyszenie „Chełmińskie Przedmieście Tu Mieszkam” (chelmionka.pl)