loader image

Wspomienia z Chełmionki

Małgorzata Iwanowska-Ludwińska – Matka Chrzestna stowarzyszenia „Chełmińskie Przedmieście Tu Mieszkam”

Małgorzata Iwanowska-Ludwińska (1950-2020) znajdowała się w gronie założycieli stowarzyszenia „Chełmińskie Przedmieście tu Mieszkam” (powstałe w 2017 roku), była również członkinią zarządu oraz aktywną członkinią tegoż stowarzyszenia, którego jednym z głównych celów od momentu powstania jest działanie na rzecz przetrwania tożsamości lokalnej oraz pamięci historycznej, jak również przybliżanie historii dawnej Chełmionki współczesnym mieszkańcom okręgu.

Artystka urodziła się 4 lipca 1950 roku w bardzo dla regionu zasłużonej rodzinie. Jej ojciec, Wacław Iwanowski, był od 1930 roku naczelnym lekarzem uzdrowiska w Ciechocinku. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Ciechocinku. W latach 1968–1973 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie obroniła dyplom z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego i prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Po dyplomie pracowała w Galerii Współczesnej Janusza Boguckiego, mieszczącej się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Następnie przeniosła się do Lubiąża pod Wrocławiem, gdzie wraz z mężem Jerzym Ludwińskim (twórcą Galerii pod Moną Lisą we Wrocławiu) współprowadziła terapię sztuką w eksperymentalnej placówce leczniczej.


W 1975 roku powróciła do Torunia, gdzie wraz z mężem prowadziła konceptualną Galerię Punkt. Od lat 80. zajmowała się wyłącznie twórczością plastyczną – malarstwem i rysunkiem. W stanie wojennym uczestniczyła w Biennale Sztuki Niezależnej „Droga i prawda” na Ostrowiu Tumskim we Wrocławiu. Wraz z mężem brała udział w życiu artystycznym tamtych lat: w plenerach, sympozjach i wystawach. Kibice żużla mogą ją kojarzyć z portretami toruńskich żużlowców .Miała na koncie ok. 50 wystaw indywidualnych malarstwa i udział w ponad 40 wystawach zbiorowych. W 2004 r. za całokształt twórczości uhonorowano ją Nagrodą Specjalną Ministra Kultury, a w 1996 r. otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia.
Oprócz twórczości plastycznej zajmowała się także literaturą. Wydała dziewięć książek, m.in. „Toruń w słońcu” oraz „Włóczęga i dziewczyna w Toruniu”. Zarówno w malarstwie jak i pisarstwie ocalała w ostatnich latach od zapomnienia odchodzące w niebyt miejsca naszego miasta i ich mieszkańców. Szczególną miłością darzyła Chełmińskie Przedmieście, które nazywała czule Chełmionką. Wraz z Ryszardem Kowalskim była autorką książki „Cztery pory życia na Chełmionce” poświęconej wspomnieniom o nieistniejących już miejscach na Chełmińskim Przedmieściu.

Poniższe zdjęcia przedstawiają wybrane prace Pani Małgorzaty upamiętniające często nieistniejące już obiekty z okręgu Chełmińskie.

 

Źródło: http://zpaptorun.pl/index.php/artysci/malgorzata-iwanowska-ludwinska/

Podziel się wspomieniami
z Chełmionki

chełmionka

Jeżeli masz ciekawe zdjęcia, materiały, wspomnienia  z Chełmionki - podziel się z nami:

napisz do nas:

Szosa Chełmińska 75, 87-100 Toruń

Zobacz także