loader image

Wspomienia z Chełmionki

Spacer historyczny – Śladami Chełmionki (18 marca 2023)

Relacja z niezwykłego spaceru historycznego "Śladami Chełmionki"

W dniu 18 marca 2023 roku odbył się niezwykły spacer – spacer po Chełmionce.

Spacer został zorganizowany w ramach projektu „Wiem gdzie mieszkam, wiem gdzie działam” finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.

Był zwieńczeniem raportu przygotowanego przez Annę Zglińską , Szymona Spandowskiego oraz Cezarego Kardasza – dotyczącego kształtowania się granic okręgu „Chełmińskie – od średniowiecza po czasy współczesne  (Analiza-granic-Chelminskiego-Przedmiescia-w-perspektywie-historyczno-geograficznej.pdf (chelmionka.pl)).

Spacer prowadzili Anna Zglińska oraz Szymon Spandowski. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób.

Pierwsze 45 minut spędziliśmy przy pomniku Kargula i Pawlaka, gdzie słuchaliśmy między innymi o kościołach na Chełmionce, o bramie Chełmińskiej.

Następnie skierowaliśmy się w okolice  Szosy Chełmińskiej – aby posłuchać o dawnej Pomorskiej Fabryce Samochodów Motorów i Maszyn braci Cierpiałkowskich.

Kolejne na trasie były wille – niegdyś oddzielone od ulicy ogrodami, obecnie leżące tuż przy Szosie Chełmińskiej m.in. należące kiedyś do spółki budowlanej i Ulmer i Kaum.

Idąc w kierunku ulicy Grunwaldzkiej mieliśmy okazję podziwiać ostatnie, niestety w większość bardzo zaniedbane, doprowadzone do ruiny wille z muru pruskiego znajdujące się wzdłuż ulicy Szosa Chełmińska.

Traumatycznym przeżyciem było oglądanie ruin zabudowań w miejscu tzw. starej Rakarni. Obiekt jest od lat opuszczony, notorycznie dewastowany. A szkoda, bo mogłoby tu bić serce Chełmionki – skupiające zarówno organizacje pozarządowe, instytucje kulturalne działające na rzecz okręgu.

Ostatnim punktem wycieczki była willa Płockiego w Toruniu – z lat 30 XX wieku, w której obecnie znajduje się Centrum Aktywności Lokalnej „Willa z Pasją”.

Wycieczka była bardzo ciekawa, wzięli w niej udział zarówno mieszkańcy Chełmionki,  jak i osoby kiedyś mieszkające w okręgu, a także osoby zainteresowane historią Torunia i jego poszczególnych dzielnic.

To co wybrzmiało, to ogromne zapotrzebowanie na tego typu spacery – zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży, dzieci. Będziemy szukać finansowania na tego typu inicjatywy wykorzystując, że mamy na miejscu takich ekspertów i znawców tematu jak Ania Zglińska i Szymon Spandowski.

Podziel się wspomieniami
z Chełmionki

chełmionka

Jeżeli masz ciekawe zdjęcia, materiały, wspomnienia  z Chełmionki - podziel się z nami:

napisz do nas:

Szosa Chełmińska 75, 87-100 Toruń

Zobacz także